Běžecký strašák jménem LAKTÁT

Měření hladiny laktátu v krvi v různých úrovních sportovního výkonu využívali v minulosti pouze vrcholoví sportovci. Nyní je toto měření snadno dostupné pro všechny, hojně jej tedy využívají také kondiční sportovci, především běžci a cyklisté. Hladina laktátu v krvi sportovce závisí na intenzitě svalové zátěže, čím více pracují, tím více laktátu vytvoří. Výsledkem měření je laktátová křivka, která pro vás může být prvním krokem k efektivnímu tréninku.

Co to laktát vlastně je?

Je to sůl kyseliny mléčné, která v těle vzniká jako vedlejší produkt při spalování krevního cukru. Při běhu nízké intenzity je všechen laktát ihned přeměněn na oxid uhličitý, vodu a energii a v krvi se nehromadí. V určitém okamžiku při zvyšování rychlosti běhu už je přísun kyslíku nedostatečný a laktát se začne hromadit v pracujících svalech a začne docházet překyselení vnitřního prostředí. Mohou nastávat nepříjemné pocity, bolest, pokles síly a špatná koordinace pohybu.

Běžec, který dokáže dlouhodobě udržet vyšší rychlost běhu bez hromadění laktátu, je schopen podávat i lepší vytrvalostní výkony. Z fyziologického hlediska to znamená, že umí jako palivo lépe využívat tuky, kterých je na rozdíl od cukrů v těle dostatek. Naopak překyselení vnitřního prostředí u méně trénovaných běžců, kteří se například při maratonu dostatečně neobčerstvují, je často spojeno s úplným vyčerpáním zásob cukrů – hypoglykemií, což se většinou v druhé polovině trati projeví jako prudké zpomalení běhu s pocity slabosti a zrychleným dechem.

aktualni

Jak vyšetření laktátové křivky probíhá a čím pro vás bude přínosem? Jde o zjištění hodnot laktátu při různých rychlostech běhu. Trénink se podle toho upravuje vzhledem k „palivové nádrži“ (cukry vs. tuky), kterou do procesu zapojíme. Trénování se tak může stát mnohem efektivnějším. Určení skutečných tréninkových zón pomůže spalovat tuky nebo zvyšovat kondici bez zbytečného trápení.

Podle vyšetřené křivky poznáme struktura vytrvalosti a optimálně nastavíme metodiku tréninku, zjistíme, kterou vytrvalostní schopnost má člověk dobře a kterou třeba nedostatečně rozvinutou. Nejčastěji chybí obecná vytrvalost. Spousty horlivců chtějí běhat hned rychle a naopak máme běžce, kterým se do vyšší rychlostí nechce, protože už to trochu bolí.

Vyšetření zpravidla probíhá na běžeckém trenažeru, na němž se postupně běžíte 6 intervalů se zvyšující se zátěží. Na jednotlivých stupních se zaznamenává tepová frekvence a hodnota krevního laktátu z odebrané krve z ušního lalůčku. Po skončení testu odchází běžec s laktátovou křivkou z naměřených hodnot a s doporučenými optimálními tréninkovými zónami.